info@ipe.com.tr

Bu soruyu ilk düşündüğünüzde size belki komik ya da basit bir soruymuş gibi gelecektir. Elbette zayıflamak istiyorsunuzdur. Peki bu sorunun cevabı gerçekten bu kadar basit mi, yoksa sadece kendinizi mi kandırıyorsunuz? Lütfen yazıyı sonuna kadar okuyunuz.

Teknoloji her alanda gün geçtikçe ilerliyor. Bu ilerleme bizlere birçok konuda aşırı kolaylıklar sağlarken özellikle bir konuda bizleri çok kötü bir duruma sokuyor. Tabi ki bu konu kilo alımı. Dikkat ederseniz teknoloji bizlere ne kadar rahatlık sağlarsa bizlerin kilosu da o oranda artıyor.

Artık hiç kimse kısa mesafeli de olsa bir yere yürüyerek gitmiyor. Gideceği yer yürüyerek 15 dakikalık mesafede bile olsa ya özel aracına biniyor, ya otobüse yada metroya.

Neredeyse her binada asansör var. Her alışveriş merkezi yürüyen merdivenler ile çevrilmiş durumda. Kimse bunlar varken yürümeyi, merdiven çıkmayı düşünmüyor.

Bilgisayarlardan bahsetmeye gerek bile yok. Bilgisayar özellikle çocuklardaki kilo artışının 1 numaralı sebebidir. Eskiden sokaklarda koşturan çocuklar artık bilgisayar başından kalkmıyorlar. Oyunlar parklarda, bahçelerde değil bilgisayarlarda oynanıyor.

İşte zayıflamak isteyen bir kişinin, tabii ki bu kişi yetişkin birisi ise, zayıflamaya ne kadar istekli olup olmadığı buradan çok iyi anlaşılabilir.

Eğer siz zayıflamak için sağlıklı bir beslenme programı uygulama başladıysanız fakat hala asansör kullanıyorsanız (tabii ki 8-10 kat çıkacaksanız o ayrı), her fırsatta yürüyen merdivenleri kullanıyorsanız, kısa mesafelere bile yürüyerek değil de bir vasıta ile gidiyorsanız, yürüyüş yapmaya ya da spor salonuna gitmek için imkanınız ve vaktiniz var ama siz bunun yerine bilgisayar başında vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız kendi kendinizi sorgulamanız gerekir. Acaba ben gerçekten zayıflamak istiyor muyum?

Çünkü, zayıflamak isteyen birisi her fırsatı değerlendirmeye hazır olmalıdır. Bu fırsatları sadece zayıflama süreci için değil genel olarak yaşam biçimi haline getirmelidir.

Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi irdeleyin. Acaba elinizdeki sağlıklı beslenme düzenine uymak dışında zayıflamak için ufak tefek de olsa ne tür şeyleri değiştirdiniz. Yoksa sadece kendinizi mi kandırıyorsunuz?