info@ipe.com.tr

Evlilik çatışması insan yaşamındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biridir. Her evlilikte problemler yaşanır, ancak kimi zaman problem durumları, çiftlerin derin bir hayal kırıklığı yaşadıkları boyuta gelip evliliğin devamını sorgulamaya kadar varabilir. Bu olumsuz gidişi durdurmak mümkündür. Çiftler bunu bazen kendi problem çözme becerileri ile profesyonel bir yardım almaksızın başarabilir,bazen de bir evlilik terapisine ihtiyaç vardır.

Hangi Noktada Terapiste Başvurmak Gerekir?

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik terapisi almak için mutlaka sıkıntılı bir evlilik içinde olmak da gerekmez. Bizim ülkemizde henüz alışılmamış olmakla birlikte. Yurt dışında evlilikleri sağlam olan bir çok çift ilişkiyi daha da geliştirmek ya da çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla evlilik danışmanlığı almaktadır.

Çatışmalı evlilikler çoğu insanın evlilik yaşamında ki iniş çıkışlardan farklı bir durum arz eder. Sorunlu evliliklerde ilişkideki hayal kırıklığı bir gelir bir gitmez,süreğendir ve kişiler evliliklerinden derin bir tatminsizlik duyarlar. Bu tür evliliklerde sık ve giderek şiddeti artan kavgalar yaşanır. Kavgalar çözüme götürmez,sadece tükenmişlik hissi yaratır. Sorunlu evliliklerde bazen çiftler kavga etmez. Ama kavgalı olmamakla beraber ilişki kaliteli değildir. Eşler birbirinden tamamen kopukturlar , birbirleri için bir şeyler yapmayı ve iletişimi tamamen keserler,bu durumda evlilik yaşamında işler daha da kötüye gitmeye başlar. Çözüme kavuşmayan sık tartışmalar,olumlu duyguların kaybı,arkadaşlık,seks ve canlılığın azalması evliliğin sorunlu olduğunun işaretleridir. Önemsememe ,içe çekilme,şiddet ve bağlantının tümüyle kopuk olması gibi durumlar evliliğin tam bir problem içinde olduğuna ve boşanma riskinin yüksek olduğuna işaret eder. Evlilik çatışması yaşandığından söz etmek için resmi olarak evli olmak da şart değildir. Uzun dönem ciddi ilişkilerde de bu tür problemlerle evlilik terapisine ihtiyaç duyulabilir.

Evlilikte Ne Tür Problemler Yaşanır?

Evlilikte problemler genellikle iletişim,problem çözme,tartışma,duygusal yakınlık ve cinsellik gibi konularda ortaya çıkmaktadır. Bu tür problemler genellikle evli olmanın gereklerini tam olarak kavrayamamış,sağlıklı bir iletişimin nasıl yapılacağını ve desteğin nasıl sağlanacağını öğrenememiş kişilerin ilişkilerinde ortaya çıkar. Böyle kişilerde ilişkinin erken romantik dönemlerinde bir süre ilişki iyi gidebilir. Fakat çiftler evlilikteki uzun vadeli görevlere hazır değilse bir süre sonra problemler yaşanmaya başlar. Çiftlerle ilgili çalışmalar ,evlilik uyumsuzluğu ve aykırılık riskinin,evliliğin erken dönemlerinde daha yüksek olduğunu göstermektedir.bazen de evlilik problemleri direkt olarak bireysel problemlerin sonucudur. Ve evlilik iyi gidiyor olsa bile görünemeyebilir. Böyle bir durumda tek bir sarsıcı olay bile evliliği strese sokmaya yeterlidir.

Sorunlu Evliliğin Sonuçları

Stresli bir evlilik taraflar üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakır. Acı,elem duygusu,endişe,yüksek düzeyde gerilim ve depresyon gibi problemlere yol açar. Eğer devam ederse fiziksel sağlığa da olumsuz etkisinin olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Evlilik çıkmaza girdiğinde eğer önlem alınmazsa gidişat domino taşlarının yıkılması gibi bir hal alıp evliliği bitme noktasına getirebilir. Bu nedenle sorunların büyümesini,çözülmez hal almasını beklemeden problemi tespit edip çözümlemek gerekir.

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik problemleri için etkili tedavi yöntemleri vardır.ilişkileri üstünde çalışmaya istekli olmaları halinde,çoğu kimse evliliklerini yeniden tatminkar hale getirebilir. Kimse evliliğe mükemmel bir eş olarak başlamaz. Evlilik; kendini anlamak,eşini anlamak,tartışmayı bilmek,problem çözmek ve farklılıkları kabul edebilmek gibi bazı beceriler gerektirir. Bazen yetiştiğimiz ailede ki etkili olmayan,olumsuz davranış kalıpları ilişkiye taşınabilir,kimi zamanda yaşamın normal güçlükleri mutlu bir evlilik sürdürmeyi zorlaştırabilir. Evlilik terapisi bir aynıyla iletişimi öğrenme gibi becerileri oluşturmaya,ilişkiyi yeniden kurmaya yardım eder. Evlilik terapisi ile eşlerin birbirini insan olarak görmeyi öğrenmeleri hedeflenir, karşısındakinin kişilik özelliklerini anlamaları ve uzlaştırılabilecek farklılıklarını kabul edebilmeyi öğrenmeleri sağlanmaya çalışılmıştır.

Eğer Evlilik Probleminiz Varsa Bir Çift Terapisine Başvurun!

Evlilik terapisine başlamak kolay değildir. Evlilik gibi oldukça özel bir yaşamın sorunlarını tanımadığı bir kişiyle paylaşmak çoğu insan için zordur problemlerin bir terapistin önünde tartışılması düşüncesi hoşa gitmeyebilir. Çiftler kendi başlarına sorun çözmeye çalışıp da başarısız oldukları ve konuşmalar çoğunlukla çözüm getirmeyen kavgalara dönüştüğü için kişiler bazen terapi sürecinde de bunu yaşanmasından korkmaktadır. Oysa terapi sürecinde ,üçüncü bir kişi olarak terapistin karşısında ,sorunlar tartışılsa bile kavganın şiddetlenmesi olası değildir ve terpistin yönlendirmeleriyle de çiftler giderek problem çözücü konuşmayı ve etkili iletişim ilkelerini öğrenirler. Konuşabilmeyi ve problem çözücü tartışabilmeyi öğrendikleri için iletişimde kendi başlarına iken yaşanan tıkanmalar olmaz ve başta zor olsa da giderek ilerleme yaşarlar.

Eğer Eşiniz Terapiye Gitmez İstemezse Ne Yapmalısınız?

Bazı insanlara ,toplumsal koşullanmalar veya kişilik yapıları nedeniyle sorunları için yardım istemek güç gelir. Bazen de ilişkide ki çatışmanın sonucu olarak eşlerden biri terapiye gelmeyi isterken diğeri onun bu isteğine direnebilir. Çoğu zamanda yapılan hata; danışmanlık alma çözüm önerisini kavga esnasında veya problemin yoğun olarak yaşandığı bir anda, olumsuz duygular henüz yatışmamışken gündeme getirmektir. Böyle bir yaklaşım terapiye başlamayı engellemekte ve ya geciktirmektedir. Kavga sırasında eşlerden biri psikolojik yardım almayı önerdiğinde çoğunlukla karşı taraf bunu bir eleştiri veya hasta kişi suçlaması olarak algılanmakta ve tepki gösterebilmektedir. Eğer tüm çabalarınıza ve teşviklerinize rağmen eşiniz terapiye gitmeyi reddediyorsa kendi başınıza bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki tek başına problemli evliği düzeltmek zordur ama en azından bir evlilik veya aile terapistiyle konuşmak ,ilişkide yaşanan sorunlarda kendi rolünüzü görebilir,çatışmayı çözümlemede ve ilişkiyi geliştirmede sizin neler yapabileceğiniz ,eşinize nasıl yaklaşacağınız konusunda bilgilenebilir ve belki onu terapiye ikna konusunu terapistin desteği ve yönlendirmeleriyle başarabilirsiniz. Bazen eşlerden biri danışmanlık almaya başlayıp da kendinde yaptığı değişimlerle ilişkide bir gelişme sağlayınca,diğer eş evliliklerinde yaşanan bu gelişme ile psikoterapi sürecine güven duymaya başlayıp,sonradan sürece katılmayı kabul edebilmektedir.