info@ipe.com.tr

Tıpta kullanılmaya başlanması 1930’lu yıllara kadar uzansa da, günümüzde EKT’nin psikiyatrik tedavide kullanımı ve uygulama yöntemi, film ve kitaplarda bahsi geçen ‘şok tedavisi’ noktasının çok ötesine geçmiştir.

EKT birçok psikiyatrik belirtinin, diğer tedavi şekilleri olan ilaç ve terapi yöntemlerine kıyasla, hızlı bir şekilde düzelmesini sağlayan güvenli ve çok etkili bir tedavi yöntemidir. En sık olarak ilaç tedavisine yanıt vermeyen ya da ağır yan etkiler nedeniyle ilaç kullanamayan, intihar riski bulunan depresyon vakaları ile halüsinasyon ve hezeyanları ağırlaşmış psikotik durumlarda kullanılır. İstatistiki olarak, EKT uygulanan hastaların % 80’i tedaviden fayda görmektedir.

Modern psikiyatri uygulamaları ve bizim kliniğimizde uyguladığımız şekliyle, EKT sırasında hasta anestezi verilerek uyutulur, ağrı duyması engellenir, kas gevşetici verilerek vücudunda herhangi bir kasılma ve dolayısıyla kırık-çıkık olma ihtimali ortadan kaldırılır.

Hasta uyutulduktan sonra beyni uyarmak amacıyla şakak bölgesinden çok küçük miktarda elektrik akımı uygulanır. Bu işlem sırasında hasta kesinlikle acı ve ağrı hissetmez. Beyinde oluşan nöbetin takibi elektrodlar aracılığıyla ekrandan takip edilir. Toplam olarak işlem 10-15 dakika sürer. Hasta uyandıktan sonra odasına alınır, yaklaşık yarım saat sonra tamamen normal şekilde günlük hayatına dönebilir.

Hastanın şikayetlerinin ve semptomların belirgin şekilde ortadan kalkması için ,kişiden kişiye değişmekle birlikte 8-12 defa bu uygulamayı tekrar etmek gerekir, uygulama sıklığı 2 veya 3 günde birdir.
Tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi EKT’ de de bir miktar risk bulunmaktadır, ancak bu risk, hastanın önceden anestezist tarafından muayene edilmesi ve bazı tetkiklerin yapılması, EKT için uygun vakaların seçilmesi yoluyla ortadan kaldırılır. EKT için bilinen kontrendikasyon (kesinlikle uygulanmaması gereken durum) yoktur. Hatta gebe hastalar için bebeğe ve anneye en az zarar veren tedavi biçimidir. EKT uygulaması sırasında ölüm ihtimali 80 binde bir olup bu bademcik ameliyatında ölüm oranından düşüktür.

EKT uygulaması sonrası en sık ortaya çıkabilen yan etkiler baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ve hafif düzeyde unutkanlıktır. Bu unutkanlık günlük hayatı etkileyecek kadar şiddetli değildir ve zamanla (birkaç hafta ile birkaç ay) ortadan kalkmaktadır.

İnsanlar psikiyatriste gitmekten neden çekinirler? Doğum sonrası depresyonunun sebepleri nelerdir? Ne yapılmalıdır? Hamilelik döneminde depresyon neden olur? Tedavi edilmeli midir? Dürtüsellik ve fevrilik hastalık mıdır? Tedavi edilmeli midir? Öfke kontrolsüzlüğü nedir? Tedavi edilmeli midir? Psikiyatrik tedaviye gelmeyen yakınımı nasıl ikna edebilirim? Kıskançlık bir problem midir? Kıskançlık ile paranoya arasında ilişki var mıdır? OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) tedavisinde neler yapılır? Takıntılar nedir? Neden olur? Sporun ruh sağlığı üzerine etkileri nelerdir? Aşk acısı nedir? Ne zaman hastalığa dönüşür? Tedavi ile geçer mi? Eşcinsellik bir hastalık mıdır? Tedavi ile düzelir mi? TMS nedir? Hangi durumlarda kullanılır? Elektroşok nedir? Hangi durumlarda kullanılır? Şizofreninin ilaçla tedavisi nasıl yapılmaktadır? Antidepresanların kullanımlarına nasıl başlanmalı ve nasıl bırakılmalıdır? Antidepresanların türleri ve yan etkileri nelerdir? Antidepresanlar zararlı mıdır? Bipolar bozukluğun tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Bipolar bozukluk, manik depresif bozukluk ya da manik depresyon olarak bilinen hastalık nedir? Panik atak ile panik bozukluk aynı şey midir? Anksiyete, kaygı bozukluklarının tanı ve tedavisinde neler yapılır? Anksiyete, kaygı bozuklukları nelerdir? Alt gruplarında neler bulunur? Şizofreninin tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Şizofreni nasıl bir ruh hastalığıdır? Depresyonun tanı ve tedavisinde neler yapılır? Tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? Uyku terörü nedir? Tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Uyku hijyeni nedir? Uykusuzluğun sebepleri neler olabilir? Bonzai kullanımının belirtileri nelerdir? Aileler bunu nasıl takip edebilir? Bonzai ve esrar bağımlılığının vücuda ve ruh sağlığına etkileri nelerdir? Bağımlılık nedir? Bağımlılık çeşitleri nelerdir? Bağımlılık belirtileri nelerdir? Bağımlılığı oluşturan risk faktörleri nelerdir? Alkol ve madde bağımlılığı hastalarına yakınları nasıl yaklaşmalıdır? Alkol ve madde bağımlılığı tedavisi nasıl olmalıdır? Eroin bağımlılığı nasıl tedavi edilir? İnternet bağımlılığı nedir? Bağımlılık nasıl bir hastalıktır? Bağımlılık nasıl tedavi edilir? Her takıntı hastalık mıdır? Üzüntü ne zaman hastalık olur? Esrar tehlikeli midir? Bağımlılık yapar mı? Ne kadar alkol kullanmak normaldir?