info@ipe.com.tr

Son zamanlarda sağlıklı beslenmeye dair oluşan bilinç sonucunda kadınların hamilelik öncesi ve sırasında diyetisyene başvurma oranı da gittikçe artıyor. Peki, ama başvurudaki amaç nedir? Bu süreçte kilo alma, vücudun bozulacağı, hamilelik sonrasında toparlanamayacağı, eski hale dönülemeyeceği korkusu mu; yoksa hamileliği en sağlıklı şekilde geçirme, bebek için en doğrusunu yapma, bebeğin en iyi şekilde beslenmesini sağlamak mı? Elbette hangi anne adayına sorsanız bunun bebeğin yararı için olduğunu söyleyecektir.

Toplum bunu bekler çünkü. Kendine dair korkularını söylemeye çekinir anne adayı. Oysa bu endişeleri taşımak, bunları düşünmek bir suç veya bencillik göstergesi değildir. İnsani düşüncelerdir bunlar. Önemli olan bunların ağır basmıyor olmasıdır. Bebeğin sağlığının yanı sıra taşınıyorsa bu endişeler son derece doğaldır. Ancak ön plana geçmeye, anne adayının beslenmesini, yaşayışını kontrol almaya başladıkları noktada tehlikeli olabilirler.

Çocuk sahibi olmak ciddi bir karardır. Her ne kadar hayatın doğal gidişatı içinde okula gitmek, mezun olmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak varmış gibi gözükse de bu öyle olması gerektiği veya beklendiği için yapılacak bir şey değildir. Çocuk doğduktan sonra ebeveynler artık ömür boyu birer anne ve baba olacaklarının bilincinde olmalı, bunun geri dönüşü olmayan bir karar olduğunun farkına varmalıdır. Ancak bunun ciddiyetine varan bir kadın bu tip endişelerin ön plana geçmesine izin vermez. Eğer ki çocuk sahibi olmaya çalışılan dönemde ve sonrasında uygulaması gereken beslenme düzenine dair soru işaretleri varsa, sigarayı bırakmak zor geliyorsa belki de bunlar anne adayının gerçekte ne kadar hazır olduğunu sorgulaması gerektiğine dair işaretlerdir. Böylesine ciddi bir karar alabilmiş, ömür boyu bir insanın sorumluluğunu almaya hazır birisinin bu tip konularda ikileme düşmüyor olması gerekir.

Hamileliğin çift hazır olduğunda yaşanması sadece anne-baba adayları için değil, çocuk için de önemlidir. Hazır olmadan sahip olunan bir bebek ebeveynlerinin hayatını zorlaştıracağı gibi çocuk için de kolay olmayacaktır. İşte bu nedenle, ne zaman ki herkes bu kararı böylesine bir bilinçle vermeye başlayacak o zaman hem anne babalar daha mutlu olacaklar, hem de daha mutlu yetiştirilmiş bir nesil ortaya çıkacak.

Siz de lütfen bu yönde bir karar alır almaz bir uzmana danışın. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin. Elbette kontrolsüz kilo alımının doğum sonrası sebep olacağı psikolojik etkileri ve bunların bebeğinize nasıl yansıyacağını da unutmayın. Doğum sonrası kalan kilolar birçok kadını mutsuz etmekte ve kadınlar ister istemez bu mutsuzluklarını hem bebeklerine hem de eşlerine yansıtmaktalar. Kendine güveni tam olan bir kadının daha iyi bir anne ve daha iyi bir eş olacağını unutmayın. Ama tabii ki bunu ilk olarak başkaları için değil, kendiniz için yapın!