info@ipe.com.tr

Erken boşalma erkekler arasında en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur, yaklaşık her 3-4 erkekten birinde görülür. Peki ama hangi durumlarda erken boşalmadan söz edilebilir? Kimi tanımlamalar cinsel birleşme başladıktan sonra belli bir süreden önce boşalmayı erken boşalma olarak adlandırır. Ancak aslında erkeğin boşalma üzerinde kontrolü olmamasını erken boşalma olarak adlandırmak daha doğrudur. Kısacası “erken boşalma” olarak bilinen kavram aslında “denetimsiz boşalma”dır.

Erken boşalmanın dereceleri vardır: girişten önce boşalanlar, girer girmez boşalanlar, girişten sonra bir kaç dakika içerisinde kontrolsüz olarak boşalanlar ve girişten sonra süreye bakılmaksızın istemsiz olarak boşalanlar.

Boşalma kontrolü erkeklerde doğuştan olan, bildikleri bir şey değildir. Genç erkekler boşalmayı kontrol etmeyi deneyim kazandıkça öğrenebilirler. Anca çeşitli nedenlerle bazı erkekler bunu öğrenemeyebilir. Cinsel deneyimsizlik, aşırı heyecan, telaş, acelecilik, yakalanma endişesi ve uygunsuz ortamlar gibi faktörler boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştırır.

Erken boşalma sorunu olan erkeklerde oluşabilecek performans kaygısı ve bunun neden olabileceği diğer cinsel işlev bozukluklarının yanı sıra partnerinde de bir takım cinsel işlev bozukluklarına (cinsel isteksizlik ve orgazm bozuklukları) zemin hazırlaması nedeniyle tanı ve tedavisi oldukça önemlidir.

Boşalma denetimi olmayan erkeklere ne yazık ki yanlış yönlendirilmelerde bulunulmaktadır. Etrafından cinsel ilişki sırasında dikkatini başka yere yönlendirmesi, başka şeyler düşünmesi hatta belki de tırnağını kendine batırarak canını acıtması gibi tavsiyeler alan erkek genelde cinsel ilişki sırasında daha az zevk aldığı gibi kendini boşalmasını daha da denetleyemezken bulur. Bu durumda doktora başvuran kişiler de zaman zaman yanlış uygulamalarla karşılaşabilirler. Önerilen ilaçlar genelde geçici çözümler sağlar. Örneğin yan etki olarak boşalmayı geciktiren bir ilaç gerçekte boşalma kontrolü öğrenilmediğinden dolayı bırakıldığı zaman sorun geri döner.

Cinsel terapide amaç erkeğin aldığı hazza odaklanarak ve boşalma evrelerini fark ederek kontrolü sağlamayı öğrenmesidir. Her erkek uygun yöntemler ile boşalma kontrolünü öğrenebilir. Tedavi süresi ortalama olarak haftada bir veya iki haftada bir yapılmak üzere 6 seanstır. Bu kişiye göre daha kısa veya daha uzun olabilir. Tedavi süresince adım adım ilerleyecek şekilde egzersizler verilir ve danışan bunları evde uygular. Eğer danışanın düzenli bir cinsel partneri varsa tedaviye partnerin de katılımı daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Kısacası eğer böyle bir sorununuz varsa yardım alın ve doğru yerden alın. Cinsel terapi eğitimi olan bir terapiste başvurun. Çözümü böylesine kolay ve kısa süreli bir sorun yüzünden cinselliğin keyfinden mahrum kalmayın.